Životný štýl psoriatika

Zhoršujúcim faktorom pri vzniku a vývoji psoriázy je nezdravý životný štýl. Bol preukázaný vzťah medzi životným štýlom pacienta, stavom imunitného systému a kožnými prejavmi. Faktory zvyšujúce riziko vzniku a rozvoja psoriázy sú obezita, fajčenie, nadmerné požívanie alkoholu, nadmerné pitie čiernej kávy, nedostatok spánku a stres.

Zdravé stravovanie a pravidelné cvičenie sú prospešné pre každého zdravého človeka, nehovoriac o pacientoch so psoriázou. K základom by určite mala patriť konzumácia zdravej vyváženej stravy s množstvom zeleniny a ovocia, pravidelné športovanie, pravidelný spánkový režim, vyhýbanie sa stresu, vyhýbanie sa alkoholu a jedným z najdôležitejších rozhodnutí by malo byť rozhodnutie prestať fajčiť. Vedecké dôkazy naznačujú, že ľudia fajčiaci tabakové výrobky sú náchylnejší k rozvoju vážnejších foriem psoriázy.

Vyvážené stravovanie

Po diagnostikovaní ochorenia by malo byť prvým krokom odstránenie alergénov z jedál, zvýšenie príjmu antioxidantov, niekedy sa dokonca odporúča prejsť až na vegetariánsku stravu, a to minimálne, kým ochorenie neustúpi. Takisto je dôležitá protiplesňová diéta a upravenie pomeru nenasýtených a nasýtených tukov. Nenasýtené tuky, teda tie zdravšie, sú zložené z nenasýtených mastných kyselín ako napríklad omega-3, ktoré majú vedecky dokázaný priaznivý účinok v prevencii srdcovo-cievnych ochorení a zohrávajú dôležitú úlohu pri vývoji nervového tkaniva a mozgu. Naopak nasýtené tuky obsahujú nasýtené mastné kyseliny, ktoré prispievajú k tvorbe LDL-cholesterolu, takzvaného „zlého cholesterolu“. Strava takisto nesmie obsahovať veľa cukrov a rafinované uhľohydráty. Rovnako sa treba vyhýbať potravinám, ktoré obsahujú veľa konzervačných látok, emulgátorov a stabilizátorov chuti. Ak chcete zistiť, ako zdravo sa stravujete, píšte si svoj denný jedálny lístok. Ak zistíte, že vaša strava nie je dostatočne zdravá, snažte sa nezdravé potraviny postupne nahrádzať tými zdravšími.

Čomu by ste sa mali vyhnúť:

Vo všeobecnosti akékoľvek jedlo môže priamo alebo nepriamo zapríčiňovať a podporovať psoriázu, avšak najväčšími nepriateľmi sú syry, mlieko, pšeničná múka, teľacie a bravčové mäso (vysoký obsah tuku a cholesterolu), paradajky, zemiaky, orechy a korenie (muškátový orech, čierne korenie, klinčeky, horčica, sladká paprika). Tavené a tvrdé syry tiež nie sú vhodné, pretože často obsahujú veľa soli a korenia. Z alkoholických nápojov je najagresívnejšie víno.

Tipy na stravovanie:

Cukor nahraďte včelím medom. Ako priaznivá sa ukazuje konzumácia kyslých mliečnych produktov (cmar, kefír, jogurty ale aj nízkotučný tvaroh). Vhodná je konzumácia rýb aspoň 2x do týždňa, pokiaľ mäso, tak radšej biele, ako je kuracie či morčacie, celozrnné obilniny (chlieb, cestoviny, ovsené vločky, hnedá ryža), ktoré rovnako ako zelenina a ovocie majú vysoký obsah vlákniny, tá má takisto podiel na znižovaní zápalu v tele a napomáha regulovať hladiny cukrov a tukov v krvi.

Šport

Psoriáza nie je len choroba kože, ale spája sa aj s inými pridruženými komorbiditami, ako sú choroby srdca a obezita. Poruchy metabolizmu tukov (dyslipidémie) a fyzická nečinnosť patria k hlavným kardio-metabolickým rizikovým faktorom. Pravidelná športovo-pohybová aktivita pôsobí priaznivo preventívne i terapeuticky na zlepšenie koncentrácií lipidov a lipoproteínov v krvi. Vo všeobecnosti sa pre pacientov odporúča prevažujúca vytrvalostná / aeróbna športová aktivita miernej intenzity zapájajúca veľké svalové skupiny kontinuálne aspoň 30 minút denne počas 3-6 dní v týždni. Vhodnými športovými aktivitami sú:

  • chôdza, rýchla chôdza alebo chôdza po schodoch
  • džoging a beh v prírode
  • nevysokohorská turistika
  • bicyklovanie na stacionárnom bicykli alebo v prírode
  • plávanie a vodný aerobik
  • bežecké lyžovanie
  • tanec a korčuľovanie

Pre pacientov sa neodporúčajú športy s výrazne prevažujúcou silovou zložkou a športy spojené s prílišným zvýšením vnútro-hrudníkového tlaku (vzpieranie, džudo, kulturistika, veslovanie) a takisto športy spojené s nadmerným psychickým stresom (súťažné, extrémne alebo adrenalínové športy). Vyberať si však treba športy, pri ktorých nedochádza k prílišnému spoteniu. Po športovaní je vhodné sa iba krátko osprchovať v mierne teplej vode a obliecť si vzdušný odev.

Starostlivosť o kožu

Pri psoriáze je proces obnovovania kože veľmi intenzívny. Koža u zdravého človeka sa obnovuje v priemere za 26 – 28 dní, pri psoriáze je táto doba skrátená na 4-5 dní. Ložiská sú pokryté striebristými šupinami a polovica postihnutých pacientov sa sťažuje na svrbenie.

K liečbe psoriázy patrí pravidelné starostlivé ošetrovanie kože. Uprednostnite krátke osprchovanie vlažnou vodou pred horúcim kúpeľom vo vani. Horúce a dlhé kúpanie podporuje prekrvenie vrchných kožných vrstiev, čo zosilňuje začervenanie a svrbenie pokožky. Na umývanie nepoužívajte mydlá, ktoré pokožku ešte viac vysúšajú. Taktiež sa vyhnite výrobkom, ktoré sú parfumované. Dobré je uprednostniť kúpeľové prísady na báze tekutého parafínu. Olejové prísady do kúpeľa pokožku zvláčňujú, nesmú sa však po kúpeli uterákom zotrieť.  Prospešné sú kúpele s prísadou morskej soli, ako aj pobyt pri mori so slnením. Opatrné osušenie po kúpeli zabraňuje vytvoreniu nových ložísk. Odporúčajú sa hustejšie krémy a masti, ktoré „uzavrú“ vodu v pokožke.