Mýty o psoriáze

Psoriáza nesúvisí s hygienou. Ide o stav spôsobený kombináciou génov a spúšťačov z prostredia, ako je napríklad aj infekcia alebo stres. Imunitný systém vysiela signály, ktoré urýchľujú rast kožných buniek. Nahromadené kožné bunky následne tvoria charakteristické ložiská na koži.

Nie je to vždy tak. Psoriáza sa neprejavuje len šupinatou kožou, ale môže byť sprevádzaná tiež svrbením, striebristolesklými šupinatými ložiskami na koži, ktoré sa môžu zapáliť, praskať a krvácať. Prejavy sa líšia od prípadu k prípadu, a preto je vždy potrebná návšteva lekára špecialistu a správna diagnostika.

Nie je to pravda. Psoriáza je chronické autoimunitné ochorenie, ktoré môže spôsobiť zápal v celom tele. Je spojené s vyšším rizikom obezity, diabetu, vysokým krvným tlakom, vysokou hladinou cholesterolu a zvyšuje riziko infarktu myokardu a cievnej mozgovej príhody. Dnes už vieme, že psoriáza nie je len ochorením kože, je to systémové zápalové ochorenie, ktoré môže postihnúť aj iné orgány alebo orgánové sústavy. Prejaví sa na koži ako psoriáza a približne u 30 % pacientov aj na kĺboch ako psoriatická artritída. Pridružiť sa môžu aj iné ochorenia ako metabolický syndróm, zápaly očí alebo čriev, depresia.

Nanešťastie to tak nie je. Príznaky síce môžu vymiznúť, ale keďže ide o chronické celoživotné ochorenie, môžu sa kedykoľvek vrátiť. Preto je dôležité pri akýchkoľvek prejavoch navštíviť lekára.