Príznaky psoriázy

Podľa rozsahu postihnutia kože delíme psoriázu do 3 skupín:

  1. ľahká forma psoriázy – ak sú psoriatickými ložiskami postihnuté menej ako 3 % kožného povrchu
  2. mierna forma psoriázy – ide o postihnutie 3 – 10 % kože
  3. a závažná forma psoriázy – ak je postihnutých viac ako 10 % kožného povrchu.

Ošupovanie je jedným z charakteristických kožných prejavov psoriázy. Typické je striebrolesklé ošupovanie sa ložísk rôznej veľkosti a tvaru. Striebristolesklé šupiny v psoriatických ložiskách vznikajú následkom porúch rohovatenia, t.j. nadmerného množenia buniek v pokožke. Pokožka v psoriatickom ložisku je 4-6 krát hrubšia ako normálna koža. Šupina (squama) je vytvorená z rohovinových buniek, ktoré však majú “nižšiu kvalitu”. Podľa formy a veľkosti odlúčených šupín sa rozlišujú rôzne typy olupovania. Psoriáziformné ošupovanie je charakterizované bielymi, drobivými, nekoherentnými, hoblinkovitými šupinami striebrolesklej farby, avšak v niektorých prípadoch – určitá forma psoriázy – môžu byť šupiny veľkolamelózne a vlhké.

Klinický obraz psoriázy možno diagnostikovať pomocou 3 fenoménov:

  1. Fenomén stearínovej sviečky: odpadávanie striebrolesklých šupín z ložiska ako malé lístočky podobajúce sa na lupeňovité útvary zo sviečky.
  2. Fenomén poslednej kožičky: odstránenie súvislej lístkovitej tenkej poslednej vrstvy epidermy.
  3. Fenomén bodkovitého zakrvácania (Auspitzov fenomén): po odstránení poslednej kožtičky sa odhalia kapiláry, výsledkom čoho je bodkovité krvácanie.

Psoriatickú pokožku je dôležité denne premasťovať a hydratovať, aby nedochádzalo k jej vysušeniu, popraskaniu, svrbeniu a následnému škriabaniu, ktoré podporuje vznik a rozširovanie ložísk. Psoriáza nie je infekčné ochorenie, a preto jej prejav – ošupovanie – nie je nákazlivé, ale pre pacienta býva nepríjemné až zahanbujúce.

  1. Svrbenie – pocit, ktorý spôsobuje takmer neodolateľné nutkanie poškriabať sa. Je jedným z najviac obťažujúcich príznakov u pacientov so psoriázou a postihuje približne 60 – 90% z nich. Svrbenie je spôsobené množstvom chemických látok, ktoré sa uvoľňujú v koži, keď sa koža zapáli. Ďalšou príčinou svrbenia je jej vysúšanie. Intenzita svrbenia u každého pacienta môže byť iná a závisí to od toho, aká je závažnosť psoriázy. U niekoho sa svrbenie týka jednej oblasti na koži, kým iní môžu mať zasiahnuté celé telo. Hoci poškriabanie väčšinou prinesie dočasnú úľavu, faktom je, že v skutočnosti sa koža ešte viac zapáli a na postihnutých plochách sa môžu dokonca tvoriť drobné ranky, čo následne môže viesť ku vzniku infekcie. Škriabanie zhoršuje hojenie prejavov psoriázy. Navyše, trauma zdravej pokožky poškriabaním môže viesť k vývoju nových ložísk psoriázy. Tento proces je označovaný ako Koebnerov fenomén.
    Napriek vysokej frekvencii pruritu (svrbenia) pri psoriáze k dnešnému dňu neexistuje žiadna samostatná antipruritická liečba určená na liečbu svrbenia pri tomto ochorení. Lokálne antipruritické terapie, ktoré sú potenciálne účinné pri psoriáze, zahŕňajú najčastejšie topické kortikosteroidy, topické salicyláty, mentol, analógy vitamínu D, topické imunomodulátory. Kožu je potrebné pravidelne premasťovať masťami, ktoré odporučí dermatológ. Okrem toho svrbenie významne zhoršuje kvalitu života pacientov so psoriázou. Pacienti s chronickým svrbením majú často ťažkosti so spánkom, problémy s koncentráciou, zníženým libidom a depresiou
  2. Jamky na nechtoch
  3. Bolesť a stuhnutosť kĺbov a chrbta