Možnosti liečby

Lokálna terapia indikovaná lekárom

Lokálne prípravky sa aplikujú priamo na pokožku a sú dostupné vo forme mastí, krémov, mliek a roztokov. Terapia lokálnymi prípravkami je základom a spravidla prvou voľbou pre liečbu menej závažných foriem psoriázy a ako doplnenie liečby ťažších foriem psoriázy. Určité prípravky je vhodné aplikovať denne.

Ambulantne sa predpisujú rôzne prípravky. Medzi najznámejšie patria:

  • krémy, masti, oleje s kyselinou mliečnou alebo salicylovou na odstránenie šupín
  • vitamín D3 a jeho analógy
  • krémy s retinoidmi (derivátmi vitamínu A)
  • hydratačné a premasťujúce krémy

Kortikoidy

Hormonálne prípravky, ktoré majú silný protizápalový účinok a zároveň zabraňujú nadmernému množeniu kožných buniek – keratinocytov. Aplikovať sa môžu len na odporúčanie lekára a krátkodobo, pretože pri dlhodobej aplikácii kortikoidových mastí môže hroziť atrofia pokožky, pigmentácia alebo hypertrichóza (nadmerný rast chĺpkov na tvári predovšetkým u žien).  Ich výhodou je rýchly nástup účinku, ale nevýhodou pri dlhodobom používaní sú nežiaduce účinky. Používajú sa vo forme krémov, mastí, roztokov.

Dechtové prípravky

V dnešnej dobe sa používajú veľmi ojedinele. Ich základnou nevýhodou je, že pokožku môžu farbiť a niekedy aj dráždiť. Dechty majú fotosenzibilizačnú schopnosť, t.j. robia pokožku citlivejšou na slnečné žiarenie.

Vitamín D3 a jeho analógy

Účinne dokážu blokovať množenie keratinocytov. Je možné ich aplikovať len na 1/3 povrchu tela.

Prípravky s kyselinou mliečnou alebo kyselinou salicylovou

Používané vo forme mastí, krémov. Používajú sa kvôli keratolytickému účinku.

Lokálne retinoidy

Majú antiflogistický (protizápalový), imunomodulačný, antiproliferatívny (zabraňujúci rozmnožovaniu buniek a tvorbe nového tkaniva) a diferenciačný účinok.

Rôzne hydratačné prípravky a premasťujúce krémy a telové mlieka.