Psoriatická artritída (PsA)

U takmer 30 % pacientov so psoriázou sa vyvinula alebo sa v budúcnosti vyvinie psoriatická artritída, ktorej typickými príznakmi sú bolesť, stuhnutosť a nezvratné poškodenie kĺbov, ktoré môžu viesť k invalidizácii.

Psoriatická artritída je zápalové reumatické ochorenie, ktoré sa prejavuje zápalom kĺbov a často býva spojené so psoriázou. Najčastejšie sa postihnutie kĺbov objaví až po postihnutí kože, avšak môže vzniknúť i súčasne a niekedy môže rozvoj kĺbovej choroby predbehnúť postihnutie kože. Až 80% pacientov so psoriatickou artritídou má súčasne psoriázu na nechtoch.

Psoriatická artritída sa prvýkrát môže prejaviť v akomkoľvek veku, ale zvyčajne je to medzi 30. a 50. rokom života. U väčšiny pacientov je to cca 10 rokov po vzniku prvých kožných prejavov, ale môže ich aj niekoľko rokov predchádzať.

Na vzniku choroby sa podieľajú vnútorné faktory (genetika) i vonkajšie faktory (infekcie, úraz, lieky, stres), ktoré aktivujú imunitný systém a tým spustia rozvoj artritídy. Toto ochorenie sa vyskytuje v rôznych formách, pričom najčastejšie postihuje asymetricky 2-4 veľké kĺby (kolená, členky), menej často drobné kĺby rúk a môže postihovať i chrbticu. Zapálené kĺby sú pri ňom bolestivé (aj v pokoji), opuchnuté, majú obmedzenú pohyblivosť a typická je ranná stuhnutosť, trvajúca viac než 30 minút.

Najdôležitejšími prejavmi psoriatickej artiritídy sú:

Artritída 

charakteristická je bolesťou a súčasným opuchom kĺbu. Potvrdenie artritídy uskutočňuje reumatológ na základe klinického vyšetrenia. Veľkou pomocou pri potvrdení diagnózy môže byť ultrazvukové vyšetrenie kĺbov. Postihnutý môže byť ktorýkoľvek kĺb, s ťažkosťami najmä ráno.

Entezitída  

je zápalom úponov šliach v okolí kĺbov. Prejavuje sa námahovou a pohmatovou silnou bolesťou, niekedy spojenou s opuchom. Intenzita bolesti pri entezitíde môže byť väčšia ako bolesť spôsobená zápalom kĺbu. Najčastejšie býva postihnutá Achillova šľacha alebo lakeť. Jedná sa o jeden z prvých prejavov psoriatickej artritídy a môže sa vyskytnúť skôr, ako sú viditeľné klinické príznaky.

Daktylitída  

takzvaný „párkovitý“ prst je typickým prejavom psoriatickej artritídy. Prst býva celý opuchnutý v dôsledku zápalu viacerých kĺbov a priľahlej šľachy prsta.

Zápalová bolesť chrbta   

intenzívna bolesť v krížovej oblasti, prejavujúca sa hlavne v pokojovom období a skorých ranných hodinách, ktorá sa zlepšuje po rozcvičení, na rozdiel od mechanickej bolesti, ktorá je typická pre degeneratívne ochorenia kĺbov, napr. osteoartózu. Príčina bolesti je zápal v oblasti krížovo-bedrového skĺbenia. Môžu byť postihnuté aj medzistavcové kĺby vyšších úsekov chrbtice.

Skorá diagnostika a liečba môže pomôcť v prevencii poškodenia kĺbov. Na stanovenie diagnózy je potrebné podstúpiť klinické vyšetrenie u reumatológa, komplexné laboratórne vyšetrenie krvi (niekedy i vyšetrenie tekutiny odobratej zo zapáleného opuchnutého kĺbu), RTG vyšetrenia a v niektorých prípadoch sa odporúča MRI vyšetrenie či ultrasonografia.

Liečbu psoriatickej artritídy riadi reumatológ v spolupráci s dermatológom a pozostáva z cvičenia a pravidelného užívania liekov (nesteroidné protizápalové lieky, kortikoidy a lieky modifikujúce ochorenie, tzv. csDMARDs).

V prípade splnenia indikačných kritérií je podávaná biologická liečba, ktorej princíp spočíva v inhibícii TNF (faktora nekrotizujúceho nádory) alebo  molekuly, ktoré blokujú produkciu ďalších zápalových cytokínov.

S progresiou psoriatickej artritídy sa zvyšuje závažnosť ochorenia a riziko úmrtia, takže oneskorenie v diagnóze a v podaní účinnej liečby má pre pacienta so psoriatickou artritídou veľmi nepriaznivé negatívne zdravotné následky. U pacientov, ktorí nie sú adekvátne liečení, sa môže rozvinúť pretrvávajúci zápal vedúci k progresívnemu, nezvratnému poškodeniu kĺbov, ktoré prináša pacientom fyzické obmedzenia a vedie k invalidite.